13 Haziran 2012 Çarşamba

Afrika Mangosu (African Mango) hakkındaki gerçekler
Türkiye’de zayıflamak isteyen kişileri hedef alan “Altın Çilek Hapı” çılgınlığının bir benzeri de ABD’de yaşanıyor. Nedeni ise ABD’de yaşayan dünyaca ünlü Türk kalp cerrahı Mehmet Öz’ün televizyon programında tavsiye ettiği bir zayıflama hapı.

Gün geçmiyorki yeni bir zayıflatıcı ürün ortaya çıkmasın. Bu seferde Afrika Mangosu (African Mango) denilen ve zayıflamaya yardımcı olduğu söylenen bir ürün girdi piyasaya. Afrika Mangosu, ABD'de çok ünlü olan Doktor Mehmet Öz'ün bir televizyon programında afrika mangosu meyvesinden övgüyle bahsetmesi üzerine satışlarında patlama yaşandı. Peki Dr. Mehmet Öz ne demişti ve daha sonra hangi uyarıları yapmak zorunda kaldı? Mehmet Öz uyarılarını mutlaka okumalısınız. Dr. Oz isimli televizyon programında yaptığı uyarıları Türkçe alt yazılı olarak haberin devamında izleyebilirsiniz.


Afrika Mangosu (African Mango)


"Hemen herkesin elinin altında olması gereken mucize bir meyve var. Bu meyve ile sizi çok zorlayan diyet programlarıyla ya da egzerzislerle uğraşmasanız bile kilo verme durumunuz var. Kolesterol ve şekeri düşüren, enerji veren, içeriğinde birçok vitamin bulunan Afrika Mangosunu herkese tavsiye ederim."

Doktor Mehmet Öz'ün bu sözlerinden sonra deyim yerindeyse Türkiye'de yaşanan Altın Çilek çılgınlığı aynen ABD'de yaşanmaya başladı. Doktor Mehmet Öz, ABD'nin en etkin 100 kişisi arasında gösteriliyor ve her söylediği milyonlarca insan tarafından rağbet görüyor. Açıklamanın üzerine ABD'de "African Mango" satışında patlama yaşandı. Ürün o kadar çok satılmaya başladıki hemen ürünün sahteleri üretildi. Bu durum devleti ürün ile ilgili olarak uyarılarda bulunmaya kadar gitti.


Dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz’ün televizyon programında zayıflamak isteyenlere “Afrika Mangosu Hapı” tavsiye etmesi sonrası internette bu hapı satan binlerce site türedi. Sonunda ABD hükümeti, “1 milyar dolarlık bir dolandırıcılık var. 4 haftada 12 kilo verdiren bir hap imkansızdır” açıklaması yaptı.


Her şey Doktor Öz’ün geçtiğimiz aylarda yayınlanan TV programında, “Afrika Mangosu hapı tam bir mucize. Herkesin ilaç dolabında mutlaka bulunmalı. Günde 2 tablet alarak egzersiz yapmadan ve yediklerinizden taviz vermeden 28 günde 4-5 kilo verebilirsiniz” demesiyle başladı. İlacın kolesterol ve şeker değerlerini de düşürdüğünü söyledi.

ABD’nin en etkin 100 kişisi arasında gösterilen ve tavsiyeleri milyonlar tarafından dikkate alınan Türk doktorun bu açıklamasından sonra yemeklerden yarım saat önce alındığında açlık hissini bastırdığı iddia edilen hapın satışları adeta patladı. 1 aylık kullanım için 60 tablet içeren hap 50-70 dolardan kapışıldı. Bu arada satış furyasından faydalanmak isteyen binlerce dolandırıcı site ortaya çıktı. Çin’den getirildiği belirtilen sahte Afrika Mangosu hapları yüzlerce dolardan internette satılmaya başlandı.

UZMANLARDAN TEPKİ


Bu sırada sağlık uzmanları da Mehmet Öz’ün tavsiyesine şüpheyle yaklaştıklarını belirten açıklamalar yaptı. İnternet forumlarında Öz’ün etkinliği Kamerun’da sadece 40 kişi üzerinde yapılmış bir deneyle ‘kanıtlanan’ bir hapı önermesi tartışıldı.

Mehmet Öz ise kilo vermek isteyen kişileri internetteki sahte sitelere karşı dikkatli olmaya çağırdı. Kilo vermeye yardımcı bu süper egzotik meyve hakkındaki tavsiyesinin dolandırıcılara kapı aralayabileceğini hiç düşünememiş. Kendisinin hiç bir markanın ya da ürünün reklamını yapmadığını dile getiren Dr. Mehmet Öz, resminin olduğu bir site ya da ürün görürseniz ve kendisinin reklamını yaptığını ya da önerdiğini söylüyorlarsa asla inanmayın ve o siteyi hemen terkedin diyor.ABD’nin en prestijli gazetelerinden Washington Post, geçtiğimiz hafta konuyla ilgili olarak bir araştırmacı gazeteciliğe imza attı ve “Altın Çilek (Acai Berry) ve Afrika Mangosu (African Mango) hapı sattığını söyleyen yüzlerce sahte internet sitesi var ve bu durum büyüklüğü 1 milyar dolara ulaşan bir dolandırıcılığa sebep oluyor” ifadelerini içeren bir haber yayınladı.

Sonunda ABD Ticaret Komisyonu duruma el koymak zorunda kaldı. Komisyon, önceki gün “Tüketici Alarmı” koduyla yayınladığı bildiride Amerikan halkına çağrıda bulunarak bu hapları satan sitelerden uzak durmaları çağrısı yaptı. Bildiride, “Bu sitelerde okuduğunuz bilgilerin tümü yalandır. 4 haftada 12-13 kilo verdiren bir hap tıbben imkansızdır” ifadeleri kullandıldı.

40 MİLYAR DOLARLIK ZAYIFLAMA SEKTÖRÜ


Dünyada obezite vakalarının görüldüğü ülkeler arasında ilk 5’te yer alan ABD’de, diyet ve zayıflama endüstrisi 40 milyar dolar gibi dev bir sektör haline gelmiş durumda. Amerikan halkının yüzde 58’inin zayıflamaya çalıştığı ancak bunda başarısız olduğu belirtiliyor.

Dr. Öz’den kilo verdiren ‘10 uyarı’


1) 19:30’dan sonra yemek yemeyi bırakın.
2) Yemeği yavaş yeyin. Her lokmayı en az 20 kez çiğneyin.
3) Haftada 1’den fazla kırmızı et tüketmeyin.
4) Kırmızı etin yerine daha az doymuş yağ içeren tavuk eti ve balık tüketin.
5) Dar kıyafetler giymeyin. İnsanlar kilo kaygısını bol kıyafetleri dar gelmeye başladığında duymaya başlar.
6) Tabağınızdaki porsiyonları küçük tutun.
7) Size büyük gelen kıyafetleri dolabınızda tutmayın.
8) Arkadaşınızın, kardeşinizin tabağından yemeyin.
9) Bozuk para taşımayın. Abur cubur alma ihtimaliniz artmasın.
10) Ayakta yemek yemeyin.


İnternetten Afrika Mangosu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Afrika Mangosu ilaç değil, gıda takviyesidir. Bu tür gıda takviyelerinin Tarım Bakanlığı'ndan onaylı olmaları önemli bir konudur. Ürünün merdiven altı üretim olmadığını, bu ürünün az ya da çok güvenilir olduğunu gösterir. İlgili firma üretim izni almış, yasalara uygun şekilde üretim yapmakta ve sattığı ürünün arkasında durmaktadır. Yani ilk dikkat etmeniz gereken ürünün bakanlık onaylı olması, izin belgelerinin bulunmasıdır.

Afrika Mangosu alırken fiyatın önemi var mı? Hayır kesinlikle fiyat ürünün orjinalliğini ya da kalitesini göstermez. En kötü gıda takviyeleri dahi çok yüksek rakamlarla satılabilmektedir. Ucuzluktan huylanabilirsiniz ama ucuzluk ürünün sahte olduğu anlamına gelmez.

Faturasız hiçbir ürünü kesinlikle almayın. Fatura çok önemli bir göstergedir. Aldığınız ürünün merdiven altı üretimmi, yoksa faturalı, izinli bir üretim olup olmadığını gösterir. Ürünü satın alacağınız firmadan "Kapıda Ödeme" ile ürünü temin ederseniz sizin için çok daha uygun olacaktır. Ürün geldiğinde kargo görevlisinin yanında faturayı ve ürünü kontrol edebilir, herhangi bir olumsuzlukta tutanak tutturup ürünü geri iade edebilirsiniz.

Radyodan kesinlikle ürün almayınız. Önemli bir iletişim aracı olan radyolar maalesef reklam alarak bu tür ürünlerin satışına girmişlerdir. Merdiven altı üretim yapanlar radyolara reklam vermekte 8 kutu 100 TL gibi aşırı derecede saçma rakamlarla ellerindeki ürünleri bitirmeye çalışmaktadırlar. Bu tür ürünler genellikle sahtedir. Faturaları bulunmamaktadır. Size gelecek olan ürünün kesinlikle hiçbir garantisi yoktur. Radyolardan kesinlikle ürün almanızı tavsiye etmiyoruz.African Mango için yetkililer uyardı. Sahteleri radyoda, internette ve televizyonda satılmaya başlandı. İçerisinde Mango meyvesi bile olmayan ürünlerin satışlarını yapıyorlar. En önemlisi ise ürünün maliyetini azaltmak için içerisine sibutramin, efedra, efedrin gibi sağlığınızı tehlikeye atacak zayıflatıcı ve yasaklanmış olan kimyasal maddeler kullanıyorlar.


African Mango’nun Etkileri

•Lifli ( posalı ) özelliği ile gün boyu tokluk hissi yaşamanıza,
•Antioksidan özelliği ile vücutta biriken zararlı toksinlerin dışarı atılmasına,
•Metabolizmanızın hızlanmasını sağlayarak dolaşım ve sindirim sisteminizin düzgün çalışmasına,
•Yağ yakıcı özelliği ile vücut yağlarınızı yakarak formda kalarak kilo kaybına,
•İçerisindeki B, C, A ve K vitamini özleri ile zayıflamaya,
•Kan basıncının azalmasına yardımcı olarak tansiyon seviyenizin düzenlenmesine,
•Kalp işleyişinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Son yıllarda büyük üne kavuşmasına rağmen bu meyve aslında yüzyıllar boyunca diyete yardımcı bir unsur olarak Afrika Kamerun'da kullanılır. Kamerun batı kıyılarındaki ormanlar bu parlak meyvenin anavatanıdır. Afrika mangosu veya bir başka ismi ile çalı mangosunun diğer mangolardan farkı Kamerun halkı tarafından "Dikka fındık" denilen orijinal tohumlarıdır.

Irvingia Gabonensis adı verilen ağacın bu tohumlarını Kamerun halkı eskilerden beri obezite tedavisinde, kan şekerinin düzenlenmesinde, kolesterol düşürmede, hatta bazı enfeksiyöz hastalıkların tedavisi gibi çeşitli tıbbi uygulamalarda kullanmaktadırlar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...