20 Mayıs 2014 Salı

Makarna, kahve ve çayda son kullanma tarihi kalkıyor


Avrupa Birliği'nden yeni karar: Makarna, kahve ve çaylarda bulunan son kullanma tarihi kalkıyor. Bu sayede bu gıdaların çöpe gidip israf olmasından kurtulunacak.

Bugün bir araya gelecek tarım bakanları konuyu masaya yatıracak. Makarna, kahve ve çaylarda tarihin kalkacağı belirtiliyor. Avrupa Birliği ülkelerinde gıda israfı had safhaya çıktı. Her bir AB vatandaşı yılda 179 kilogram gıdayı çöpe atıyor. Toplamda bu şekilde 89 milyon ton gıda çöpü oluşuyor. İstatistiklere göre, çöpe atılan gıdaların beşte biri orijinal paketleri henüz açılmadan çöpe gidiyor. Bunun en büyük nedeni ise 'son kullanma tarihi'. Söz konusu gıdanın artık tüketilemez olduğunu düşünen halk bunları çöpe atıyor.Bir başka istatistiğe göre ise AB'de 79 milyon kişi açlık sınırında yaşıyor bunların 16 milyonu ise yardım kuruluşlarına bağlı bulunuyor.

Bu gerçekten hareket eden Avrupa Birliği Tarım Bakanları, bugün Brüksel'de gıda israfının önüne geçebilmek için alınacak tedbirleri masaya yatıracak. Bakanların gündeminde özellikle bazı gıda ürünlerinde bulunan 'son kullanma tarihlerinin' kaldırılması ve böylelikle gıdaların çöpe gitmekten kurtulması yer alıyor. İsveçli ve Hollandalı politikacılar tarafından gündeme getirilen konuda bugün yapılacak görüşmelerin ne zaman neticeye bağlanacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak uzmanlar kanun çıksa bile bunun pratikte uygulanmasının en az iki yıl alacağını ön görüyor. Brüksel daha önce de oluşa plastik çöplerinden kurtulmak için plastik torbalara savaş açmış ve bunların yerine kağıt poşet kullanılması yönünde karar almıştı.

Kaynak: Yeni Şafak

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...