6 Şubat 2013 Çarşamba

13-14 Mart 2013 tarihlerinde bankaları boykot ediyoruz


Bankalar 10 yıl içinde müşterilerinden kredi kartı aidatı, kredi dosya masrafı gibi işlemlerle aldıkları ücretlerle adeta 4 köşe oldu.

Kart aidatı, dosya masrafı gibi 10 yıldır tüketiciden alınan paranın 20 milyar lirayı bulduğu iddia edildi.

Tüketici dernekleri, yargı kararlarına uymayan bankalara karşı 13-14 Mart’ta eylem yapacaklarını açıkladı.

Tüketici dernekleri, kesin yargı kararlarına rağmen vatandaştan kart aidatı, hesap işletim ücreti ve yapılandırma masrafı alan bankaları protesto etmek için 2 gün bankalara gitmeme eylemi yapacak. Uygulama 13-14 Mart'ta

Tüketici örgütleri, başta kart aidatı olmak üzere mahkemelerin tüketici lehine verdiği kararları uygulamadıkları gerekçesiyle tüm bankalara yönelik 2 günlük eylem düzenleyecek.

Eyleme destek vermek için facebook üzerinde düzenlenen etkinliğe katılmanızı rica ediyoruz.

https://www.facebook.com/events/156559294495832/
Gücümüzü Kullanırız

Eylem kararı hakkında bilgi veren Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar, bankaların toplumu adeta ipotek altına aldığını, bu durumu protesto etmek için tüketimden gelen güçlerini en etkin şekilde kullanmayı planladıklarını söyledi.

Vatandaşın tüketici mahkemelerine açtığı davaların yaklaşık yüzde 70-80'inin bankalarla ilgili olduğunu, bankaların ise mahkeme kararlarını hiçe saydığını ifade eden Çakar, şu bilgileri verdi:

"15 Mart Dünya Tüketici Hakları haftasının iki gününde bankalara tüketicilerin gücünü hatırlatma kararı aldık. Tüketiciler olarak 13-14 Mart günlerinde bankalara gitmeyeceğiz. Bu iki gün boyunca bankaların kredi kartı ve banka kartlarıyla alışveriş yapmayacağız, bankadan para çekmeyeceğiz, hiçbir bankaya para yatırmayacağız. Bankalar yılın 365 günü tüketiciyi avlıyor. Biz de yapacağımız eylemle bankalara hiç olmazsa 2 gün sinek avlatacağız."

Kamuoyu Oluşacak

Çakar, tüm tüketicilere, tüketici örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına, derneklere, memur ve işçi sendikaları ile meslek örgütlerine eyleme destek vermeleri çağrısında bulundu. Bu amaçla tüm kurumların kapısını çalacaklarını, eylem gününe kadar geniş bir kitleye ulaşmayı hedeflediklerini belirten Çakar, Türkiye'deki tüm tüketici örgütleriyle eylem için işbirliğine giderek bankalara tüketicinin gücünü göstereceklerini ifade etti.

20 Milyar Liramız Onların Kasasında

THD Başkanı Çakar, Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin 2008, 2010 ve 2011 yıllarında bankaların vatandaştan kredi kartı aidatı, dosya masrafı, ve hesap işletim ücreti alamayacağına dair 3 ayrı kararı olduğunu söyledi.

Üstelik son kararla bankaların aldığı bu paraların geriye dönük 10 yıllık tutarının geri alınabileceğini ifade eden Çakar, şunları söyledi:

"Tüketicinin şu anda 20 milyar lirası bankaları kasasında bekliyor. Kart aidatı, dosya masrafı ve hesap işletim ücreti olarak 10 yılda tüketiciden haksız olarak bu paralar tahsil edildi. Şimdi her tüketicimizin tüketici mahkemelerine başvurup ödediği bu paraları geri alma hakkı var."
4 yorum:

 1. ben de katılıyorum. bankaların haksız kazanç elde etmelerine, bizleri sömürmelerine karşı tepkimizi ortaya koymalıyız.

  YanıtlaSil
 2. kart aidatı ödemek istemiyorum artık yeter..

  YanıtlaSil
 3. Ahmet Kemal İVGEN17 Şubat 2013 09:12

  Sizi tebrik ediyorum toplumsal bir bilinç oluşturmak adına gayretlerinizden dolayı. Bankalardan hepimiz şikayetçiyiz. Kredi kartı aidatı, dosya masrafı, hesap işletim ücreti, izinsiz yapılan sigortalar gibi bir çok haksız kazançları söz konusu. Bizleri resmen sömürüyorlar. Yeter artık devletimiz nerede? Bizlere sahip çıksın. Devlet sahip çıkmıyorsa biz sesimizi duyurmalıyız. Ben de destek veriyorum. 14-15 Mart tarihlerinde kredi kartımı kullanmayacağım, banka işlemi yapmayacağım.

  YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...